Akmens (marmora un granīta) flīzes, kas ir dabīgas izcelsmes materiāli, var būt poraini un jutīgi pret mitrumu. Lai noteiktu, cik poraina ir flīze vai akmens, izlejiet nelielu daudzumu ūdens uz virsmas, un redzēsiet, ka ūdens lēnām iesūcas virsmā. Akmens dabiskajai struktūrai ir atvērtas poras, kas ļauj mitrumam iekļūt tajā, un pēc izžūšanas var radīt mitruma traipus vai atšķirīgas krāsas pleķus. Porainības pakāpe atkarīga no akmens veida.
Traipi uz izveidota akmens materiālu klājuma var parādīties dažas nedēļas vai mēnešus pēc tā izveidošanas. Tie ievērojami bojā virsmas izskatu un tos var būt grūti noņemt. Ja virsmas lietotājam šāds rezultāts neapmierina, var būt nepieciešams klājumu pārtaisīt, kas ir laikietilpīgi un dārgi. Par laimi, to ir iespējams novērst, pirms tas ir noticis.
Kas izraisa mitruma traipu veidošanos
Mitruma traipus uz akmens materiālu klājumiem galvenokārt izraisa:
• Tas, ka akmens materiāli pietiekami neizžūst.
• Darbi tiek veikti ļoti mitrā un slikti vēdināmā vidē.
• Augsts atlikušais mitrums klonā, pēc tā izveides.
Kā novērst šādu traipu veidošanos klājuma izveides procesā
Novērst problēmas rašanos šajā gadījumā būs vienkāršāk un lētāk, nekā novērst sekas. Tātad, ko var darīt, lai novērstu mitruma traipu veidošanos uz akmens materiāliem?
1. Izmantot ātri cietējošas līmes ar ātru hidratācijas procesu (mitrums no javas iztvaiko īsā laikā, neradot rukumu un neietekmējot veiktspēju)
Ātri cietošās līmes * ir efektīvas mitros un slikti vēdināmos apstākļos, īpaši līmējot akmens materiālus, kas ir jutīgi pret mitrumu. Līmes sacietēšanas laiks ir salīdzinoši īss, tādējādi ievērojami samazinās mitruma saturs. Ātri cietošās līmes tiek apzīmētas ar F klasi. Tās īpašības ietver agrīnu stiepes saķeres izturību - vismaz 0,5 N/mm² tikai pēc 6 stundām (saskaņā ar EN 12004 un ISO 13007-1 standartiem).
2. Izmantot reaktīvās līmes
Reaktīvās līmes ^ parasti ir epoksīda vai poliuretāna bāzes sastāvi. Tie nesatur ūdeni un tādējādi rada mazāk problēmu ar mitruma absorbciju. Reaktīvās līmes tiek klasificētas šādi:
- “R1” klase, ja to bīdes adhēzijas izturība pēc sausas sacietēšanas un iegremdēšanas ūdenī ir 2 N / mm².
- “R2” klase, ja to bīdes adhēzijas izturība pēc termiskā šoka ir vismaz 2 N / mm².
Visu reaktīvo līmju saistīšanās laikam jābūt vismaz 20 minūtes ar stiepes adhēzijas izturību vismaz 0,5 N/mm2.
3. Pamatnes sagatavošana
Ir svarīgi pārliecināties, ka pamatne ir pienācīgi nocietējusi, pilnīgi sausa un vai tā vairs nav pakļauta hidrometriskajam rukumam.
Pirms akmens klājuma izveides pamatnei ir jābūt nocietējušai pietiekamas ventilācijas apstākļos un jābūt ar zemu atlikušā mitruma līmeni.
Ja rodas šaubas, veiciet izmēģinājumus, lai noteiktu akmens jutīgumu pret mitrumu, novērojot akmens reakciju uz normāli cietošām un ātri cietējošām līmēm. Veiciet testus pirms darbu uzsākšanas, un novērsiet dārgus labošanas darbus.
* MAPEI ātri cietējošās līmes: Keraquick S1, Granirapid, Elastorapid
^ MAPEI reaktīvās līmes: Kerapoxy Adhesive, Keralastic, Keralastic T