Velve M.S. Tehnoloģijas
Mapei produktu
ekskluzīvais Pārstāvis
Baltijas Valstīs

Jaunumi

Higiēniskas un drošas vides izveide un uzturēšana virtuvē

Virtuve ir viena no svarīgākajām telpām, kura apvieno ēdiena gatavošanas funkcijas, produktu un piederumu uzglabāšanu, reizēm savienojot to ar ēdamistabu. Tieši tāpēc, lai radītu virtuvē estētisku, higiēnisku un drošu vidi, būtiska ir ne tikai iekārtas, bet arī apdares materiālu izvēle.

Grīdas segums pastāvīgi tiek pakļauts paaugstinātam mitrumam, ķīmiski agresīvām vielām un triecieniem, krītot priekšmetiem, kas būtiski var ietekmēt tā kalpošanas ilgumu. Izvēloties segumu, liela nozīme ir materiāla ekspluatācijas temperatūrai - to pārsniedzot, no materiāla var izplatīties nepatīkams aromāts vai toksiskas vielas, kas var izraisīt vai saasināt alerģijas.

Lamināts ir gan estētisks, gan patīkami silts materiāls, kurš mūsdienu versijā ir izturīgs pret mitrumu, taču ne ilglaicīgi - pusstundas laikā mitrums var iekļūt vājākajos lamināta posmos – salaiduma vietās. Mitruma ietekmi iespējams samazināt ar aizsargpārklājumiem, piemēram, lamināta vasku, kas aizpilda šuves, taču tā klājumu nepieciešams atjaunot reizi gadā. Lamināts ir arī nodilumizturīgāks un nav nepieciešama tik rūpīga kopšana, kā dārgākajam šī materiāla konkurentam - parketam.

Cenas ziņā, izdevīgākais ir linoleja segums, kas ir silts, izturīgs un viegli tīrāms materiāls, kas pieejams dažādākajos krāsu toņos un dažādu rakstu variācijās. Taču jāņem vērā, ka tiešā saules ietekmē linoleja krāsa var izbalēt, un, uzklājot uz nelīdzenas virsmas, ar laiku materiāla virsma atspoguļos pamatnes reljefu. Jārēķinās arī ar to, ka linolejam piemīt minimāla spēja atgūt formu, un, laika gaitā pārbīdot mēbeles, uz linoleja virsmas būs redzami nospiedumi, vietās, kur iepriekš atradušās mēbeles. Būtiski izvairīties arī no ķīmiski agresīviem tīrīšanas līdzekļiem, kas var atstāt paliekošus traipus uz materiāla virsmas.

Keramiskajām flīzēm ir augstāka nodilumizturība un ekspluatācijas mūžs, kā arī tās teicami atgrūž mitrumu, kas mazāk raksturīgi iepriekš minētajiem materiāliem. Virtuvē nav ieteicams izvēlēties glancētas flīzes, kuras kļūst slidenas, ja uz tām nonāk kāds šķidrums, līdz ar to paaugstinās risks paslīdēt un iegūt traumas. Ieteicams izvēlēties nedaudz raupjas, matētas flīzes, kas vienlaikus būs praktiskākas no kopšanas viedokļa, kā arī neizcels grīdas skrāpējumus. Flīzes lieliski kalpos arī kā virtuves sienu segums.

Flīžu klājuma izveidei nepieciešams izvēlēties flīžu izmēram un materiālam atbilstošu līmi. MAPEI piedāvā plašu līmju klāstu, atkarībā no flīžu izmēriem, materiāla un ekspluatācijas. Piemēram, ADESILEX P9 ir ātri žūstoša cementa bāzes līme ar nenoslīdēšanas efektu, līdz ar to tā piemērota pat liela izmēra flīžu pielīmēšanai pie vertikālām virsmām. Šai līmei piemīt arī teicama izturība pret dažādām eļļām un sārmiem, tāpēc tā lieliski piemērota flīžu klājuma izveidei virtuvē. MAPEI flīžu līmes: http://www.velvemst.lv/mapei/produkti-flizesanai-un-hidroizolacija/flizu-limes

Flīžu šuvošanai var izvēlēties gan cementa, gan epoksīdsveķu bāzes šuvotājus. Piemēram, MAPEI ULTRACOLOUR PLUS cementa bāzes šuvotājs ir ātri žūstošs, mitrumu atgrūdošs, ar pretpelējuma tehnoloģiju, savukārt epoksīdsveķu bāzes šuvotājs KERAPOXY ir īpaši viegli kopjams un skābju noturīgs. Ar KERAPOXY izveidotās flīžu šuves nav porainas, līdz ar to tās ir viegli notīrīt un arī pēc daudziem gadiem tās paliek nemainīgas.  Abi šuvotāji ir pieejami plašā krāsu gammā, tādēļ ir iespēja izvēlēties sev tīkamāko toni atbilstoši flīzes tonim, vai gluži pretēji, panākt spilgtu efektu, izvēloties kontrastējošas krāsas šuvotāju. MAPEI šuvotāji: http://www.velvemst.lv/mapei/produkti-flizesanai-un-hidroizolacija/flizu-suves-un-hermetiki

Virtuves iekārtu savienojumu mezglos ar izlietnēm un sienām būtiski izvēlēties labu hermētiķi. MAPEI piedāvā augstas kvalitātes hermētiķus, kas ir pasargāti no pelējuma veidošanās un kalpo līdz pat 15-20 gadiem. Arī hermētiķi ir pieejami dažādos toņos, atvieglojot to iekļaušanu virtuves kopējā dizainā. Piemēram, MAPEI MAPESIL AC ir elastīgs hermētiķis, kuram ir laba noturība pret pelējumu, temperatūru līdz pat +180oC, kā arī sadzīves ķīmiju.

Veidojot drošu virtuves iekārtojumu, vēl būtiski ir atcerēties par sekojošiem drošības pasākumiem:

1)      Virtuvē ir svarīga laba ventilācija, īpaši virs gāzes plīts;

2)      Izvēlies bērniem grūtāk pieejamu plīts augstumu un mēbeles ar noapaļotiem stūriem (īpaši mazās telpās);

3)      Ir būtiski labi apgaismot darba virsmu, kā arī pašu telpu;

4)      Ierīko vairākus elektrības kontaktus, lai nebūtu nepieciešami pagarinātāji;