Velve M.S. Tehnoloģijas
Mapei produktu
ekskluzīvais Pārstāvis
Baltijas Valstīs

Jaunumi

Pareizā hermētiķa izvēle šuvju aizpildei

Hermētiķu mērķis un īpašības

Šuves ir nepieciešamas, lai kompensētu deformācijas betona konstrukcijā, ko izraisa termālais rukums un izplešanās, kā arī pakļaušana dažādām slodzēm. Šajā rakstā tiks apskatītas hermētiķu īpašības, šuvju hermētiķu bojājumu cēloņi un hermētiķa izvēles kritēriji, lai pagarinātu konstrukciju kalpošanas laiku.

Galvenā hermētiķu funkcija ir šuvju noblīvēšana, lai novērstu nevēlamu vielu, piemēram, netīrumu un šķidrumu iekļūšanu. Tos izmanto arī pieslēgumu blīvēšanai un fasāžu plaisu un tukšumu aizpildei, lai aizsargātu no laika apstākļu ietekmes un / vai estētiskos nolūkos.

 

 

 

Hermētiķiem jāpiemīt sekojošām īpašībām:

 • Ūdens necaurlaidība
 • Ilgtermiņa elastība, laba izmēra un formas atgūšana, ja tiek pakļauti cikliskām deformācijām
 • Izturība pret novecošanos, laika apstākļu izraisītu degradāciju un citiem vides apstākļiem, īpaši ārdarbos
 • Spēcīga adhēzija ar šuvju sānu malām un konstrukcijas virsmām
 • Kohēzijas spēks, spēja pagarināties līdz ar konstrukcijas deformācijām, neveidojoties plīsumiem un plaisām
 • Netoksiskums, drošs iestrādē
 • Sacietē līdz nelipīgai virsmai, nesaista netīrumus.


Atkarībā no apstākļiem un prasībām, hermētiķiem var būt citas īpašas vai papildu īpašības, kas ietver:

 • Spēja izturēt nepārtrauktu iegremdēšanu ūdenī, izmantošanai peldbaseinos, ūdens uzglabāšanas tvertnēs utt.
 • Ķīmiskā izturība, izmantošanai virtuvēs, rūpniecības uzņēmumos utt.
 • Izturība pret degvielu, eļļām un smērvielām, izmantošanai autostāvvietās, lidostas teritorijā, piebraucamajos ceļos utt.
 • Zema gaistošo organisko savienojumu emisja (GOS), lietošanai augstas higiēnas telpās, uz kurām attiecas ISO 14644 standarti
 • Izturība pret augstām temperatūrām vai uguni, izmantošanai ugunsizturīgos materiālos, ugunsdrošās sienās utt.

 

Iemesli šuvju hermētiķu kohēzijas zudumam

Hermētiķa kohēzijas zudumam var būt daudz iemeslu. Apskatīsim tos:

Nepareiza platuma / dziļuma attiecība. Ir svarīgi iestrādāt hermētiķi saskaņā ar ražotāja ieteikto platuma / dziļuma attiecību. Ja hermētiķa dziļums pārsniedz ieteikto, palielināta spriedzes uzkrāšanās pagarinājuma laikā tiek pārnesta uz saķeres virsmām, attiecīgi palielinot hermētiķa atraušanās risku no virsmām. No otras puses, ja hermētiķa dziļums ir mazāks par ieteikto, palielinās hermētiķa kohēzijas zuduma risks.

Nepietiekama pamatnes sagatavošana. Putekļainas, grubuļainas vai ar eļļām vai taukiem piesārņotas pamatnes traucē hermētiķa saķeri un rada vāju adhēziju.

Pamatnes nenogruntēšana. Ražotāji iesaka gruntēt pamatni, lai nostiprinātu pamatni un uzlabotu saķeri, īpaši uz porainām virsmām. Pretējā gadījumā saķere var būt vājāka.

Savienojums ar trīs plaknēm. Deformācijas šuvju hermētiķiem jābūt savienotiem tikai ar divām malām. Saķere ar trīs plaknēm pasliktina hermētiķa stiepes īpašības un tā spēju izturēt cikliskas deformācijas. Tā rezultātā hermētiķim laika gaitā zūd kohēzija vai adhēzija ar virsmu.

Nepareiza šuvju izvietojuma projektēšana. Šuvju izvietojums un platums nav atbilstošs konstrukcijas deformācijām un temperatūras svārstībām. 

Nepareiza hermētiķu izvēle. Izvēlētajam hermētiķim nepiemīt pietiekama deformējamība, tas nav saderīgs ar pamatni vai tam nepiemīt pietiekama noturība noteiktos ekspluatācijas apstākļos.

 

Hermētiķa izvēles kritēriji

 • Hermētiķa funkcija. Vai hermētiķis ir paredzēts, lai aizpildītu spraugas un plaisas, vai tas tiek uzklāts, lai veidotu ūdensnecaurlaidīgas deformācijas šuves grīdām un fasādēm. Lai izvēlētos pareizo hermētiķi, jāsaprot kādas funkcijas hermētiķim jāpilda. Rukuma šuves ir paredzētas plaisāšanas regulēšanai, lai pielāgotos betona rukumam. Deformācijas šuves ir paredzētas, lai izolētu blakus esošas konstrukcijas, kurās norisinās atšķirīgi procesi un tiek izmantotas, lai novērstu sabrukšanu un deformāciju, ko rada spiedes spēki, dažādu slodžu vai atšķirīgu deformāciju rezultātā. Konstrukcijas šuves veido starp pārtraukumiem betona lējumos vai, lai pievienotu esošai konstrukcijai rūpnieciski ražotus elementus. Hermētiķi tiek izvēlēti, ņemot vērā to veiktspējas īpašības, piemēram, pagarinājumu, deformējamību.
 • Šuvju deformācijas. Paredzētās šuvju deformācijas aprēķina, pamatojoties uz to, cik ļoti konstrukcija ir pakļauta termiskām deformācijām (atkarībā no temperatūras svārstībām, pamatnes termiskā koeficienta un šuves platuma). Hermētiķim jābūt ar pietiekamu deformējamību.
 • Pamatnes tipa un hermētiķa savietojamība. Ir svarīgi iepriekš pārbaudīt pamatnes un hermētiķa savietojamību. Turklāt pamatnei un šuves virsmām jābūt tīrām, sausām un bez tādiem defektiem kā nesaistītas pildvielas, šķembas un plaisas, kas varētu pasliktināt hermētiķa adhēziju. Šuves atrašanās vieta - iekštelpās vai ārpus tām?
 • Apstākļi būvobjektā. Vai vietas apstākļi ietekmē nepieciešamos hermētiķa raksturlielumus? Piemēram, ugunsizturīgo materiālu hermētiķiem jāspēj izturēt augstu temperatūru, un peldbaseinu un ūdens uzglabāšanas tvertņu hermētiķiem - iegremdēšanu ūdenī. Arī ēku sertifikācijas un citi īpašie apstākļi ietekmē hermētiķa izvēli.